Containers and Virtual Machines (VMs) Počítačové Kurzy

Containers and Virtual Machines (VMs) Počítačové Kurzy

Lokální instruktorem vedené Containers and Virtual Machines (VMs) školení České republice.

Containers and Virtual Machines (VMs) Návrh školení

Název školení
Doba trvání
Přehled
Název školení
Doba trvání
Přehled
21 hodin
This Docker and Kubernetes training course is designed to provide attendees with a comprehensive foundation of Docker and Kubernetes technologies. The entire core features of Kubernetes is covered including, Pods, Labels, Volumes, Replication Controllers, Services and more. The course takes attendees from installation to management and usage through a combination of lecture and hands-on lab exercises where they will gain experience configuring and managing Kubernetes objects. In addition, this course will give attendees a solid understanding of Kubernetes including advanced features and security to run safety a Kubernetes cluster in production. This course is for people and teams that want to learn Kubernetes foundation and containers orchestration requirements to build services that are secure, robust, highly available, resilient and self-healing: · Developers · Operations · DevOps · QA Engineers · IT Project Managers
14 hodin
In this instructor-led, live training in České republice (onsite or remote), participants will learn how to deploy a collection of sample servers inside containers, then automate, scale, and manage their containerized servers within a Kubernetes cluster. The training goes on to more advanced topics, walking participants through the process of securing, networking and monitoring a Kubernetes cluster. By the end of this training, participants will be able to:
 • Set up and run a Docker container.
 • Deploy containerized databases and servers.
 • Set up a Docker and Kubernetes cluster.
 • Use Kubernetes to deploy and manage different environments under the same cluster.
 • Secure, scale and monitor a Kubernetes cluster.
21 hodin
In this instructor-led, live training in České republice (onsite or remote), participants will learn how to create and manage Docker containers, then deploy a sample application inside a container. Participants will also learn how to automate, scale, and manage their containerized applications within a Kubernetes cluster. Finally, the training goes on to more advanced topics, walking participants through the process of securing, scaling and monitoring a Kubernetes cluster. By the end of this training, participants will be able to:
 • Set up and run a Docker container.
 • Deploy a containerized server and web application.
 • Build and manage Docker images.
 • Set up a Docker and Kubernetes cluster.
 • Use Kubernetes to deploy and manage a clustered web application.
 • Secure, scale and monitor a Kubernetes cluster.
21 hodin
Certified Kubernetes Administrator (CKA) program byl vytvořen The Linux Foundation a Cloud Native Computing Foundation (CNCF). Kubernetes je nyní přední platforma používaná pro kontejnery orchestrace. NobleProg poskytuje školení Docker & Kubernetes od roku 2015. S více než 360 úspěšně dokončených vzdělávacích projektů jsme se stali jedním z nejznámějších vzdělávacích společností po celém světě v oblasti kontejnerizace. Od roku 2019 také pomáháme našim zákazníkům potvrdit jejich výkonnost v prostředí k8s tím, že je připravujeme a povzbuzujeme k absolvování CKA a CKAD zkoušek. Tento instruktor vedený, živý trénink (online nebo on-site) je zaměřen na systémových správců, Kubernetes Uživatel swho chce potvrdit své znalosti tím, že absolvuje CKA zkoušku. Na druhou stranu se školení zaměřuje také na získání praktických zkušeností v Kubernetes administraci, proto doporučujeme, abyste se do ní zapojili, a to i v případě, že nemáte v úmyslu absolvovat CKA zkoušku. Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Chcete-li požádat o přizpůsobené školení pro tento kurz, kontaktujte nás, abyste uspořádali. Chcete-li se dozvědět více o certifikaci CKA, navštivte prosím: https://training.linuxfoundation.org/certification/certified-kubernetes-administrator-cka/
14 hodin
In this instructor-led, live training in České republice (online or onsite), participants will learn how to set up and manage a production-scale container environment using Kubernetes on AKS.  By the end of this training, participants will be able to:
 • Configure and manage Kubernetes on AKS.
 • Deploy, manage and scale a Kubernetes cluster.
 • Deploy containerized (Docker) applications on Azure.
 • Migrate an existing Kubernetes environment from on-premise to AKS cloud.
 • Integrate Kubernetes with third-party continuous integration (CI) software.
 • Ensure high availability and disaster recovery in Kubernetes.
14 hodin
The objective of this practical course is to provide all the tools that address the practical aspects of Docker and Kubernetes, in order that the participants can count on the necessary skills for the proper management of the program.
35 hodin
In this instructor-led, live training in České republice, participants will learn how to manage Red Hat OpenShift Container Platform. By the end of this training, participants will be able to:
 • Create, configure, manage, and troubleshoot OpenShift clusters.
 • Deploy containerized applications on-premise, in public cloud or on a hosted cloud.
 • Secure OpenShift Container Platform
 • Monitor and gather metrics.
 • Manage storage.
35 hodin
In this instructor-led, live training in České republice, participants will learn how to use OpenShift Container Platform to deploy containerized applications. By the end of this training, participants will be able to:
 • Create and configure an OpenShift setup.
 • Quickly deploy applications on-premise, in public cloud or on a hosted cloud.
14 hodin
This instructor-led, live training (online or onsite) is aimed at engineers wishing to automate, secure, and monitor containerized applications in a large-scale Kubernetes cluster. By the end of this training, participants will be able to:
 • Use Kubernetes to deploy and manage different environments under the same cluster
 • Secure, scale and monitor a Kubernetes cluster
Format of the Course
 • Interactive lecture and discussion
 • Lots of exercises and practice
 • Hands-on implementation in a live-lab environment
Course Customization Options
 • To request a customized training for this course, please contact us to arrange.
21 hodin
Certified Kubernetes Application Developer (CKAD) program byl vyvinut Nadace Linux a Cloud Native Computing Foundation (CNCF), hostitel Kubernetes. Tento instruktor vedený, živé školení (online nebo on-site) je zaměřen na vývojáře, kteří chtějí potvrdit své dovednosti v designu, budování, konfigurace a vystavování cloud native aplikace pro Kubernetes. Na druhou stranu se školení zaměřuje také na získání praktických zkušeností v Kubernetes vývoji aplikací, proto doporučujeme účastnit se, i když nemáte v úmyslu absolvovat CKAD zkoušku. NobleProg poskytuje školení Docker & Kubernetes od roku 2015. S více než 360 úspěšně dokončených vzdělávacích projektů jsme se stali jednou z nejznámějších vzdělávacích společností na světě v oblasti kontejnerizace. Od roku 2019 také pomáháme našim zákazníkům potvrdit jejich výkonnost v prostředí k8s tím, že je připravujeme a povzbuzujeme k absolvování CKA a CKAD zkoušek. Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Chcete-li požádat o přizpůsobené školení pro tento kurz, kontaktujte nás, abyste uspořádali. Chcete-li se dozvědět více o CKAD, navštivte prosím: https://training.linuxfoundation.org/certification/certified-kubernetes-application-developer-ckad/
14 hodin
This instructor-led, live course in České republice provides participants with an overview of Rancher and demonstrates through hands-on practice how to deploy and manage a Kubernetes cluster with Rancher.
14 hodin
This instructor-led, live training in České republice (online or onsite) is aimed at engineers who wish to connect, secure, and manage cloud-based applications (e.g., microservices) using an Istio-based service mesh. By the end of this training, participants will be able to:
 • Install and configure Istio on Kubernetes.
 • Understand service meshes and to implement one with Istio.
 • Deploy an Istio service mesh on top of Kubernetes.
 • Use a service mesh to run, manage and monitor microservices in the cloud.
28 hodin
Platforma Java EE poskytuje API a provozní prostředí pro vývoj a provoz širokopásmových, víceúrovňových, skalovatelných, spolehlivých a bezpečných síťových aplikací. Docker a Kubernetes umožňují vývojářům balení aplikace Java do kontejneru a umístění jako mikroslužba v prostředí Java EE. Tento výcvik vedený instruktorem (online nebo on-site) je zaměřen na vývojáře, kteří chtějí obsahovat své Java EE 8 aplikace a spustit je jako mikroslužby v cloudu. Po ukončení tohoto tréninku budou účastníci schopni:
  Vytvořte a rozmístěte mikroslužby v kontejnerech Docker. Využijte kontejnery Kubernetes. Integrujte mikroslužby s existujícím monolitickým systémem. Monitorování, testování a zabezpečení mikroslužeb. Kontejnery a orchestrální prostředí.
Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Chcete-li požádat o přizpůsobené školení pro tento kurz, kontaktujte nás, abyste uspořádali.
14 hodin
EKS is a self-managed Kubernetes-as-a-service offering from AWS. EKS is fully scalable and customizable and allows a Kubernetes deployment to mimic and/or integrate with an existing on-premise Kubernetes setup. In this instructor-led, live training, participants will learn how to set up and manage a production-scale container environment using Kubernetes on EKS.  By the end of this training, participants will be able to:
 • Configure and manage Kubernetes on EKS
 • Migrate an existing Kubernetes environment from on-premise to AWS cloud
 • Integrate Kubernetes with third-party continuous integration (CI) software
 • Ensure high availability and disaster recovery in Kubernetes
 • Understand and adopt the tools available to efficiently manage EKS
Audience
 • Developers
 • System Administrators
 • DevOps Engineers
Format of the Course
 • Part lecture, part discussion, exercises and heavy hands-on practice in a live-lab environment.
Note
 • To request a customized training for this course, please contact us to arrange.
21 hodin
The evolution of microservices and containers in recent years has significantly changed how we design, develop, deploy and run software. Modern applications must be optimized for scalability, elasticity, failure, and change. Driven by these new demands, modern architectures require a different set of patterns and practices. In this training, we examine ways to identify, understand and adjust to these new requirements. Audience
This training is intended for people who are somewhat familiar with container technology and with Kubernetes concepts but are perhaps lacking the real world experience. It is based on use cases, and lessons learnt from real life projects with the intention of making people inspired to create and manage even better cloud native applications.
 • Developers
 • Operations
 • DevOps
 • QA Engineers
 • IT Project Managers
Format of the Course
 • Interactive lecture and discussion
 • Lots of exercises and practice
 • Handson implementation in a live-lab environment
Course Customization Options
 • To request a customized training for this course, please contact us to arrange.
14 hodin
This instructor-led, live training in České republice (online or onsite) is aimed at engineers who wish to evaluate, select and deploy the most appropriate Kubernetes solution for their specific situation. By the end of this training, participants will be able to:
 • Install and configure a Kubernetes cluster on premise and in the cloud.
 • Evaluate different cloud-hosted Kubernetes solutions and understand the advantages over an self-hosted approach.
 • Compare different tools for testing, managing, and monitoring a Kubernetes cluster.
7 hodin
This instructor-led, live training in České republice (online or onsite) is aimed at engineers who wish to use Helm to streamline the process of installing and managing Kubernetes applications. By the end of this training, participants will be able to:
 • Install and configure Helm.
 • Create reproducible builds of Kubernetes applications.
 • Share applications as Helm charts.
 • Run third-party applications saved as Helm charts.
 • Manage releases of Helm packages.
7 hodin
This instructor-led, live training in České republice (online or onsite) is aimed at system administrators and developers who wish to use Prometheus to monitor Kubernetes clusters. By the end of this training, participants will be able to:
 • Install and configure Prometheus.
 • Monitor dynamic cloud environments.
 • Gain better insight into their Kubernetes clusters.
 • Set up alerts that are precise and insightful.
14 hodin
Gitlab je platforma DevOps životního cyklu, která poskytuje funkce CI/CD pro plánování a řízení projektů. Kubernetes je orchestrací systém pro automatizaci implementace aplikací. Pomocí Gitlab a Kubernetes, uživatelé mohou automatizovat stavby a implementaci do kontejnerizovaných cloudových prostředí. Tento instruktor vedený, živý trénink (online nebo on-site) je zaměřen na DevOps inženýry, kteří chtějí používat Kubernetes a Gitlab k automatizaci DevOps životního cyklu. Po ukončení tohoto tréninku budou účastníci schopni:
  Automatické aplikace buduje, testuje a deploymentuje. Vytvoření automatizované infrastruktury. Vytvořte aplikaci do kontejnerizovaného cloudového prostředí.
Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Chcete-li požádat o přizpůsobené školení pro tento kurz, kontaktujte nás, abyste uspořádali.
14 hodin
This instructor-led, live training in České republice (online or onsite) is aimed at engineers who wish to optimize networking for Kubernetes clusters. By the end of this training, participants will be able to:
 • Install and configure Calico.
 • Understand how Calico differs from traditional overlay networks.
 • Understand how Calico combines internet routing protocols with consensus-based data stores.
 • Use Calico to create a container networking solution for Kubernetes clusters.
 • Use Calico to provide network policy for Kubernetes.
14 hodin
In this instructor-led, live training in České republice, participants will learn how to set up and manage a production-scale container environment using Kubernetes on Google Cloud.  By the end of this training, participants will be able to:
 • Configure and manage Kubernetes on Google Cloud.
 • Deploy, manage and scale a Kubernetes cluster.
 • Deploy containerized (Docker) applications on Google Cloud.
 • Migrate an existing Kubernetes environment from on-premise to Google Cloud.
 • Integrate Kubernetes with third-party continuous integration (CI) software.
 • Ensure high availability and disaster recovery in Kubernetes.
21 hodin
OKD je platforma pro vývoj aplikací pro implementaci kontejnerizovaných aplikací pomocí Kubernetes. OKD je upstreamová kódová základna, na níž jsou postaveny Red Hat OpenShift Online a Red Hat OpenShift Container Platform. V tomto výcviku vedeném instruktorem se účastníci dozví, jak nainstalovat, konfigurovat a spravovat OKD přímo nebo v cloudu. Po ukončení tohoto tréninku budou účastníci schopni:
  Vytvořit, nastavit, spravovat a řešit problémy klastru OKD. Bezpečně OKD. Vytvořte kontejnerové aplikace na OKD. Monitorování výkonu aplikace běžící v OKD. Řízení ukládání dat. Rychle nasadit aplikace předem nebo na veřejném cloudu, jako je AWS.
Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Tento kurz je založen na OKD (Origin Kubernetes Distribution). Chcete-li přizpůsobit kurz nebo požádat o školení na jiné verzi OpenShift (např. OpenShift Container Platform 3 nebo OpenShift Container Platform 4), kontaktujte nás, abyste se dohodli.
21 hodin
This instructor-led, live training in České republice (online or onsite) is aimed at Kubernetes practitioners who wish to prepare for the CKS exam. By the end of this training, participants will know how to secure Kubernetes environments and container-based applications throughout the different stages of an application's life cycle: build, deployment and runtime.
21 hodin
Serverless je DevOps architektura, která umožňuje vytváření a implementaci vysoce skálovatelných podnikových aplikací bez poskytování jakéhokoli serveru. Kubernetes je platformou s otevřeným zdrojem pro výstavbu projektů založených na kontejnerech a v cloudu. Rámec bez serveru lze integrovat s Kubernetes, aby byla poskytnuta automatizovaná hostingová infrastruktura nezbytná pro spuštění implementací CaaS a FaaS. Tento výcvik vedený instruktorem (online nebo on-site) je zaměřen na vývojáře a DevOps inženýry, kteří chtějí využít bezserverového přístupu k budování podnikových aplikací v Kubernetes. Po ukončení tohoto tréninku budou účastníci schopni:
  Nastavit a nastavit Kubernetes systém, aby se začal rozvíjet s bezserverovou architekturou. Pochopte koncepty a principy, které jsou základními pro serverové prostředí. Používejte řetězce nástrojů nezbytné pro bezserverový vývoj a integrovejte je s Kubernetes složkami. Využijte své dovednosti v Python programovacím jazyce a aplikujte je k implementaci bezserverových systémů. Bezpečné podnikové aplikace, které jsou umístěny prostřednictvím bezserverového rámce na Kubernetes. Využijte moderní metody cloud computing při optimalizaci pracovních toků DevOps zpracování úkolů.
Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Chcete-li požádat o přizpůsobené školení pro tento kurz, kontaktujte nás, abyste uspořádali.
14 hodin
Kubernetes nabízí funkce pro zabezpečení klastru a jeho aplikací. Nastavení mimo krabici však nemusí poskytovat plnou ochranu před hackeři a neúmyslně škodlivými hráči. Tento výcvik vedený instruktorem (online nebo on-site) je zaměřen na inženýry, kteří chtějí zajistit Kubernetes klastr mimo výchozí bezpečnostní nastavení. Po ukončení tohoto tréninku budou účastníci schopni:
  Pochopte zranitelnosti, které jsou vystaveny výchozí Kubernetes instalaci. Zabraňte neautentifikovanému přístupu k API, databázi a dalším službám. Chrání klastr Kubernetes před náhodným nebo škodlivým přístupem. Vytvořte komplexní bezpečnostní politiku a soubor osvědčených postupů.
Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Chcete-li požádat o přizpůsobené školení pro tento kurz, kontaktujte nás, abyste uspořádali.
21 hodin
This instructor-led, live training in (online or onsite) is aimed at engineers who wish to evaluate each of these services to make an informed decisions about which to deploy within their organization. By the end of this training, participants will be able to:
 • Set up a development environment that includes all needed libraries, packages and frameworks needed to start developing.
 • Set up, configure and deploy a series of demo containers using a number of different approaches.
 • Understand the architectural and design differences among different Docker/Kubernetes solutions within AWS.
 • Automate the deployment of Docker containers.
 • Set up a continuous integration and deployment pipeline.
 • Integrate Docker and Kubernetes into an existing continuous integration system.
21 hodin
OKD je platforma pro vývoj aplikací pro implementaci kontejnerizovaných aplikací pomocí Kubernetes. OKD je upstreamová kódová základna, na níž jsou postaveny Red Hat OpenShift Online a Red Hat OpenShift Container Platform. V tomto výcviku vedeném instruktorem se účastníci naučí vytvářet, aktualizovat a udržovat kontejnerizované aplikace pomocí OKD. Po ukončení tohoto tréninku budou účastníci schopni:
  Rozložte kontejnerovou webovou aplikaci do klastru OKD předem nebo v cloudu. Automatizace části softwarového dodavatelského potrubí. Použijte principy DevOps filozofie k zajištění nepřetržitého doručení žádosti.
Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Tento kurz je založen na OKD (Origin Kubernetes Distribution). Chcete-li přizpůsobit kurz nebo požádat o školení na jiné verzi OpenShift (např. OpenShift Container Platform 3 nebo OpenShift Container Platform 4), kontaktujte nás, abyste se dohodli.
14 hodin
Kubernetes je open source kontejner-orchesterový systém pro automatizaci řízení CI/CD. Spinnaker je open source multi-cloud CD platforma pro uvolňování softwaru s účinností. S Kubernetes a Spinnaker, uživatelé mohou zaměstnat nezměnitelné struktury, rozložení potrubí a řízení klastrů. Tento výcvik vedený instruktorem (online nebo on-site) je zaměřen na inženýry v cloudu, kteří chtějí používat Kubernetes a Spinnaker pro operace CI/CD. Po ukončení tohoto tréninku budou účastníci schopni:
  Vytvořte na Kubernetes platformě, abyste urychlili cílené implementace v cloudu. Integrujte Spinnaker s Docker a Git pro automatizaci dodání kódu potrubím. Automatizovat a spravovat potrubí CD, při výběru z různých možností nástrojů CI.
Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Chcete-li požádat o přizpůsobené školení pro tento kurz, kontaktujte nás, abyste uspořádali.
14 hodin
This practical course contains topics addressed to system administrators, developers, embedded developers and ordinary desktop users (including managers) who would like to have an introduction to virtualization in general. After this course, administrators will be able to create private clouds for use in production, and developers will be able to test their code on multiple operating systems without needing a second PC or a non-x86 board. We understand that the set of topics presented in this course covered a wide range of subjects that might not be applicable for all customers. When booking this course, please specify what you wish to achieve using QEMU or KVM, and we will customize it by reallocating time from less relevant topics to the ones that would be important for you.
14 hodin
Flatpak is a utility for software deployment, package management, and application virtualization for Linux desktop computer environments. It provides a sandbox environment in which users can run applications in isolation from the rest of the system. This course teaches the basic usage of Flatpak, useful both for developers and system administrators. The course includes a lot of hands on exercises and the participants will practice in their own environment and build their own Flatpak images. Audience
 • Developers
 • Sysadmins
 • Managers

Last Updated:

Víkendové Containers and Virtual Machines (VMs) kurzy, Večerní Containers and Virtual Machines (VMs) školení, Containers and Virtual Machines (VMs) přijímač, Containers and Virtual Machines (VMs) vedené školitelem, Víkendové Containers and Virtual Machines (VMs) školení, Večerní Containers and Virtual Machines (VMs) kurzy, Containers and Virtual Machines (VMs) koučování, Containers and Virtual Machines (VMs) lektor, Containers and Virtual Machines (VMs) školitel, Containers and Virtual Machines (VMs) počítačová školení, Containers and Virtual Machines (VMs) počítačové kurzy , Containers and Virtual Machines (VMs) kurzy, Containers and Virtual Machines (VMs) školení, Containers and Virtual Machines (VMs) on-site, Containers and Virtual Machines (VMs) uzavřená školení, Containers and Virtual Machines (VMs) individuální školení

Slevy kurzů

Informační bulletin slev

Respektujeme soukromí vaší e-mailové adresy. Vaši adresu nebudeme předávat ani prodávat ostatním.
Vždy můžete změnit své preference nebo se úplně odhlásit.

Někteří z našich klientů

is growing fast!

We are looking to expand our presence in Czech Republic!

As a Business Development Manager you will:

 • expand business in Czech Republic
 • recruit local talent (sales, agents, trainers, consultants)
 • recruit local trainers and consultants

We offer:

 • Artificial Intelligence and Big Data systems to support your local operation
 • high-tech automation
 • continuously upgraded course catalogue and content
 • good fun in international team

If you are interested in running a high-tech, high-quality training and consulting business.

Apply now!

This site in other countries/regions