Docker Počítačové Kurzy

Docker Počítačové Kurzy

Online nebo na místě, instruktorem vedené živé školicí kurzy Docker demonstrují prostřednictvím interaktivní diskuse a praktických cvičení, jak nastavit Docker pro vývoj a nasazení kontejnerizovaných aplikací. Školení dockerů je k dispozici jako "online živé školení" nebo "na místě živé školení". Online živé školení (neboli "vzdálené živé školení") se provádí prostřednictvím interaktivní vzdálené plochy . Živá školení na místě lze provádět lokálně v prostorách zákazníka v České republice nebo ve firemních školicích střediscích NobleProg v České republice. Školicí kurzy Docker zahrnují nastavení a správu kontejnerů Docker, včetně škálování a orchestrace s Kubernetes. NobleProg -- Váš místní poskytovatel školení

Machine Translated

Docker Návrh školení

Název školení
Doba trvání
Přehled
Název školení
Doba trvání
Přehled
21 hodin
Toto Docker a Kubernetes školenský kurs je navrženo na poskytování účastníků komplexní základy Docker a Kubernetes technologií. Celé jezdní funkce Kubernetes je pokrytené, včetně Podů, Etikety, Objemů, Controllery replikace, služby a více. Přišel se účastníci z instalace do řízení a používání pomocí kombinace lékačních a ručních laboratořů, kde budou získat zkušenosti konfigurace a řízení Kubernetes objektů. Kromě tohoto kursu bude udělat účastníky údržbného pochopání Kubernetes, včetně následujících funkcí a bezpečnost, aby prováděli bezpečnost Kubernetes kluster v výrobce.Tento kurs je pro lidé a týmy, které chtějí naučit Kubernetes základní a konteinerů požadavky o orkestraci pro vybudování služb, které jsou bezpečné, strojené, vysoce k dispozici:· Rozvojící· operace· DevOps· QA engineers· IT projektových správníků
14 hodin
In this instructor-led, live training in České republice (onsite or remote), participants will learn how to deploy a collection of sample servers inside containers, then automate, scale, and manage their containerized servers within a Kubernetes cluster. The training goes on to more advanced topics, walking participants through the process of securing, networking and monitoring a Kubernetes cluster. By the end of this training, participants will be able to:
 • Set up and run a Docker container.
 • Deploy containerized databases and servers.
 • Set up a Docker and Kubernetes cluster.
 • Use Kubernetes to deploy and manage different environments under the same cluster.
 • Secure, scale and monitor a Kubernetes cluster.
21 hodin
In this instructor-led, live training in České republice (onsite or remote), participants will learn how to create and manage Docker containers, then deploy a sample application inside a container. Participants will also learn how to automate, scale, and manage their containerized applications within a Kubernetes cluster. Finally, the training goes on to more advanced topics, walking participants through the process of securing, scaling and monitoring a Kubernetes cluster. By the end of this training, participants will be able to:
 • Set up and run a Docker container.
 • Deploy a containerized server and web application.
 • Build and manage Docker images.
 • Set up a Docker and Kubernetes cluster.
 • Use Kubernetes to deploy and manage a clustered web application.
 • Secure, scale and monitor a Kubernetes cluster.
21 hodin
Certified Kubernetes Administrator (CKA) program byl vytvořen The Linux Foundation a Cloud Native Computing Foundation (CNCF). Kubernetes je nyní přední platforma používaná pro kontejnery orchestrace. NobleProg poskytuje školení Docker & Kubernetes od roku 2015. S více než 360 úspěšně dokončených vzdělávacích projektů jsme se stali jedním z nejznámějších vzdělávacích společností po celém světě v oblasti kontejnerizace. Od roku 2019 také pomáháme našim zákazníkům potvrdit jejich výkonnost v prostředí k8s tím, že je připravujeme a povzbuzujeme k absolvování CKA a CKAD zkoušek. Tento instruktor vedený, živý trénink (online nebo on-site) je zaměřen na systémových správců, Kubernetes Uživatel swho chce potvrdit své znalosti tím, že absolvuje CKA zkoušku. Na druhou stranu se školení zaměřuje také na získání praktických zkušeností v Kubernetes administraci, proto doporučujeme, abyste se do ní zapojili, a to i v případě, že nemáte v úmyslu absolvovat CKA zkoušku. Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Chcete-li požádat o přizpůsobené školení pro tento kurz, kontaktujte nás, abyste uspořádali. Chcete-li se dozvědět více o certifikaci CKA, navštivte prosím: https://training.linuxfoundation.org/certification/certified-kubernetes-administrator-cka/
14 hodin
The objective of this practical course is to provide all the tools that address the practical aspects of Docker and Kubernetes, in order that the participants can count on the necessary skills for the proper management of the program.
35 hodin
In this instructor-led, live training in České republice, participants will learn how to manage Red Hat OpenShift Container Platform. By the end of this training, participants will be able to:
 • Create, configure, manage, and troubleshoot OpenShift clusters.
 • Deploy containerized applications on-premise, in public cloud or on a hosted cloud.
 • Secure OpenShift Container Platform
 • Monitor and gather metrics.
 • Manage storage.
35 hodin
In this instructor-led, live training in České republice, participants will learn how to use OpenShift Container Platform to deploy containerized applications. By the end of this training, participants will be able to:
 • Create and configure an OpenShift setup.
 • Quickly deploy applications on-premise, in public cloud or on a hosted cloud.
21 hodin
Certified Kubernetes Application Developer (CKAD) program byl vyvinut Nadace Linux a Cloud Native Computing Foundation (CNCF), hostitel Kubernetes. Tento instruktor vedený, živé školení (online nebo on-site) je zaměřen na vývojáře, kteří chtějí potvrdit své dovednosti v designu, budování, konfigurace a vystavování cloud native aplikace pro Kubernetes. Na druhou stranu se školení zaměřuje také na získání praktických zkušeností v Kubernetes vývoji aplikací, proto doporučujeme účastnit se, i když nemáte v úmyslu absolvovat CKAD zkoušku. NobleProg poskytuje školení Docker & Kubernetes od roku 2015. S více než 360 úspěšně dokončených vzdělávacích projektů jsme se stali jednou z nejznámějších vzdělávacích společností na světě v oblasti kontejnerizace. Od roku 2019 také pomáháme našim zákazníkům potvrdit jejich výkonnost v prostředí k8s tím, že je připravujeme a povzbuzujeme k absolvování CKA a CKAD zkoušek. Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Chcete-li požádat o přizpůsobené školení pro tento kurz, kontaktujte nás, abyste uspořádali. Chcete-li se dozvědět více o CKAD, navštivte prosím: https://training.linuxfoundation.org/certification/certified-kubernetes-application-developer-ckad/
14 hodin
This instructor-led, live course in České republice provides participants with an overview of Rancher and demonstrates through hands-on practice how to deploy and manage a Kubernetes cluster with Rancher.
21 hodin
This instructor-led, live training in (online or onsite) is aimed at engineers who wish to evaluate each of these services to make an informed decisions about which to deploy within their organization. By the end of this training, participants will be able to:
 • Set up a development environment that includes all needed libraries, packages and frameworks needed to start developing.
 • Set up, configure and deploy a series of demo containers using a number of different approaches.
 • Understand the architectural and design differences among different Docker/Kubernetes solutions within AWS.
 • Automate the deployment of Docker containers.
 • Set up a continuous integration and deployment pipeline.
 • Integrate Docker and Kubernetes into an existing continuous integration system.
14 hodin
Docker is a platform for developers and sysadmins to maintain distributed applications. It consists of a runtime to run containers and a service for sharing containers. With docker the same app can run unchanged on laptops, dedicated servers and virtual servers. This course teaches the basic usage of Docker, useful both for developers and system administrators. The course includes a lot of hands on exercises and the participants will practice in their own Docker environment and build their own Docker images during the 2 days.
21 hodin
Docker is a platform for developers and sysadmins to maintain distributed applications. It consists of a runtime to run containers and a service for sharing containers. With docker the same app can run unchanged on laptops, dedicated servers and virtual servers. This course, during the two first days, teaches the basic usage of Docker, useful both for developers and system administrators. The course includes a lot of hands on exercises and the participants will practice in their own Docker environment and build their own Docker images. On the last day participants will learn about more advanced tools that supports Docker. It will be Docker Machine, Docker Compose and Docker Swarm.
35 hodin
In this instructor-led, live training in České republice (online or onsite), participants will learn how to install, configure, and manage OpenShift Container Platform v4. By the end of this training, participants will be able to:
 • Undersand OCI (Open Containers Initiative) and its implications for using container enginees such as Docker in OpenShift.
 • Understand the relationship between the different versions of OpenShift (OKP, OpenShift Container Platform, Red Hat OpenShift, etc.).
 • Create, configure, manage, and troubleshoot an OpenShift cluster.
 • Implement Openshift's self-manage capabilities to improve platform stability and consistency.
 • Secure OpenShift Container Platform.
 • Monitor and gather metrics.
 • Manage storage.
 • Upgrade an OpenShift Container Platform 3 cluster to OpenShift Container Platform 4.
21 hodin
In this instructor-led, live training in České republice, participants will learn the fundamentals of building microservices using Spring Cloud and Docker. Participant knowledge is put to the test through exercises and the step-by-step development of sample microservices. By the end of this training, participants will be able to:
 • Understand the fundamentals of microservices.
 • Use Docker to build containers for microservice applications.
 • Build and deploy containerized microservices using Spring Cloud and Docker.
 • Integrate microservices with discovery services and the Spring Cloud API Gateway.
 • Use Docker Compose for end-to-end integration testing.
14 hodin
This instructor-led, live training in České republice (online or onsite) is aimed at engineers who wish to use Docker to deploy and manage software as containers instead of as traditional stand-alone software. By the end of this training, participants will be able to:
 • Install and configure Docker.
 • Understand and implement software containerization.
 • Managing Docker based applications.
 • Network different Docker applications and systems.
 • Understand and edit Docker registries.
14 hodin
This instructor-led, live training in České republice (online or onsite) is aimed at engineers who wish to advance their knowledge of Docker so as to deploy applications at a larger scale while maintaining control. By the end of this training, participants will be able to:
 • Build their own Docker images.
 • Deploy and manager large number of Docker applications .
 • Evaluate different container orchestration solutions and choose the most suitable one.
 • Set up a continuous integration process for Docker applications.
 • Integrate Docker applications with existing continuous tools integration processes.
 • Secure their Docker applications.
14 hodin
Jenkins je otevřený automatizovaný server pro kontinuální integraci a kontinuální dodávku (CI / CD). Docker je servisní platforma pro dodávku softwaru v kontejnerech. Jenkins a Docker společně optimalizují a zjednodušují proces CI / CD tím, že umožňují spolehlivější prostředí pro nasazení a testování. Tento instruktorem vedený živý výcvik (na místě nebo na dálku) je zaměřen na inženýry DevOp, kteří si přejí optimalizovat a zjednodušit proces CI / CD s Docker a Jenkins . Na konci tohoto školení budou účastníci schopni:
 • Automatizujte doručování kódu a nasazování potrubí pomocí Jenkins .
 • Vytvořte aplikaci pomocí Docker a Docker File.
 • Nakonfigurujte možnosti ověřování pro zvýšení bezpečnosti.
Formát kurzu
 • Interaktivní přednáška a diskuse.
 • Spousta cvičení a cvičení.
 • Praktická implementace v prostředí živé laboratoře.
Možnosti přizpůsobení kurzu
 • Chcete-li požádat o přizpůsobené školení pro tento kurz, kontaktujte nás a domluvte se.
14 hodin
Selenium je rámka, která poskytuje různé nástroje pro autorování software testů pro internetových aplikací.  Docker je službní platformá pro dodávání software v konteinerů. Selenium poskytuje schopnost provádět zkoušky vnitř Docker konteinerů parallelně.Tento instruktorovým, živým školením (na líně nebo na místě) je cílený na software-testů, které chtějí používat Selenium pro vykonávání testů automatické vnitř Docker konteinerů.Až do konce tohoto školy budou účastníci umožni:
  Vytvořit testový automatizační infrastrukturu pro testování na základě. Rozvoje testových automatizačních řízení používajících Java. Výbuďte CI/CD-vodník z čistí s Jenkins a Docker.
Formát kursu
  Interaktivní předmět a diskusie. Mnoho vzdělávků a praxi. Provádění ruce v životním prostředí.
Možnosti nastavení kursů
  Abychom se žádali vlastním školením pro tento kurs, prosím kontaktujte nás, abychom udělali.

Momentálně pro tuto lokalitu nejsou naplánovány žádné kurzy.

Víkendové Docker kurzy, Večerní Docker školení, Docker přijímač, Docker vedené školitelem, Víkendové Docker školení, Večerní Docker kurzy, Docker koučování, Docker lektor, Docker školitel, Docker počítačová školení, Docker počítačové kurzy , Docker kurzy, Docker školení, Docker on-site, Docker uzavřená školení, Docker individuální školení

Slevy kurzů

No course discounts for now.

Informační bulletin slev

Respektujeme soukromí vaší e-mailové adresy. Vaši adresu nebudeme předávat ani prodávat ostatním.
Vždy můžete změnit své preference nebo se úplně odhlásit.

Někteří z našich klientů

is growing fast!

We are looking to expand our presence in Czech Republic!

As a Business Development Manager you will:

 • expand business in Czech Republic
 • recruit local talent (sales, agents, trainers, consultants)
 • recruit local trainers and consultants

We offer:

 • Artificial Intelligence and Big Data systems to support your local operation
 • high-tech automation
 • continuously upgraded course catalogue and content
 • good fun in international team

If you are interested in running a high-tech, high-quality training and consulting business.

Apply now!

This site in other countries/regions