Enterprise Architecture Počítačové Kurzy

Enterprise Architecture Počítačové Kurzy

Online nebo na místě, živé kurzy Enterprise Architecture (EA) vedené instruktory demonstrují prostřednictvím interaktivní diskuse a praktického procvičování komplexní pohled na nástroje používané k popisu a implementaci Enterprise Architecture. Školení Enterprise Architecture je k dispozici jako "online živé školení" nebo "na místě živé školení". Online živé školení (neboli "vzdálené živé školení") se provádí prostřednictvím interaktivní vzdálené plochy . Živá školení na místě lze provádět lokálně v prostorách zákazníka v České republice nebo ve firemních školicích střediscích NobleProg v České republice. NobleProg -- Váš místní poskytovatel školení

Machine Translated

Reference

★★★★★
★★★★★

Kdy

Název školení
Doba trvání
Přehled
Název školení
Doba trvání
Přehled
28 hodin
TOGAF je rámec podnikové architektury, který organizacím poskytuje nástroje pro navrhování IT infrastruktury, která je v souladu s jejich cíli a splňuje požadavky organizace.Toto živé školení vedené instruktorem (online nebo na místě) je zaměřeno na středně pokročilé IT profesionály, kteří se chtějí naučit a získat praktické dovednosti v používání TOGAF při budování podnikové architektury.Na konci tohoto školení budou účastníci schopni:
  Pochopit klíčové koncepty a principy rámce TOGAF. Aplikujte přístup TOGAF na transformaci a řiďte změny. Pochopte a aplikujte různé metodiky TOGAF. Získat praktické dovednosti a používat techniky TOGAF.
Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuze. Spousta cvičení a praxe. Praktická implementace v prostředí živé laboratoře.
Možnosti přizpůsobení kurzu
  Chcete-li požádat o školení na míru pro tento kurz, kontaktujte nás a domluvíme se.
7 hodin
Moderní návrhy budov a další konstrukce vyžadují správnou instalaci a nastavení systému strukturované kabeláže. Je nutné, aby kabelážní systémy byly instalovány rychle, odborně a v souladu s normami navrženými ISO/IEC a EIA/TIA.Toto živé školení vedené instruktorem (online nebo na místě) je zaměřeno na pracovníky IT, kteří se chtějí naučit, jak správně a správně instalovat systém strukturované kabeláže v jakékoli budově nebo struktuře.Na konci tohoto školení budou účastníci schopni:
  Pochopte koncept a prvky infrastruktury systému strukturované kabeláže. Správně nainstalujte a otestujte kabelážní systém. Naučte se průmyslové standardy, techniky a vybavení používané pro systém strukturované kabeláže.
Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuze. Spousta cvičení a praxe. Praktická implementace v prostředí živé laboratoře.
Možnosti přizpůsobení kurzu
  Chcete-li požádat o školení na míru pro tento kurz, kontaktujte nás a domluvíme se.
14 hodin
Jedná se o 2-denní kurz, který se zaměřuje na simulaci SysML modelů. Tento instruktor-ledovaný, živý trénink (on-site nebo na dálku) je zaměřen na ty, kteří chtějí používat Cameo Simulation Toolkit k efektivnímu vytváření a provozu SysML diagramů a modelů. Po ukončení tohoto tréninku budou účastníci schopni:
  Připravte a nastavte SysML diagramy pro simulaci. Vytvořte diagramy aktivity. Vykonávací diagramy strojů. Provádění parametrických diagramů. Využijte sekvenční diagramy.
K účasti na tomto kurzu musí účastník splňovat předpoklady a mít dobré pochopení SysML diagramů. Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Chcete-li požádat o přizpůsobené školení pro tento kurz, kontaktujte nás, abyste uspořádali.
21 hodin
This is a 3-day training covering principles of modeling, UML, SysML and use of MagicDraw or Cameo following a case study, which demonstrates a typical model-based systems engineering approach. The course:
 • Includes lectures and hands-on practice in using MagicDraw or Cameo for systems modeling using SysML;
 • Explains major SysML concepts and diagrams;
 • Provides hands-on experience building system model examples;
 • Shows how to trace model elements in different views;
 • Explains how to use MagicDraw features efficiently;
 • Is based on a consistent modeling case study.
Audience:
 • System architects, system engineers, software architects and other stakeholders who will create and use models.
Methods:
 • Presentations, discussions, and case study-based practical assignments.
Course Materials:
 • Slides, case study model, and practical assignment descriptions.
Certificates:
 • Each participant receives NobleProg certificate indicating that he/she attended the training.
14 hodin
This course is for everyone involved in planning, analysing, implementing, executing, maintaining or improving Enterprise Architectures. It shows comprehensive perspective of tools used to describe and implement the EA.
21 hodin
MODAF is an internationally recognised enterprise architecture framework developed by the MOD to support Defence planning and change management activities. It does this by enabling the capture and presentation of information in a rigorous, coherent and comprehensive way that aids the understanding of complex issues. The audience:
 • Enterprise Architects, the principal customers for MODAF views, who need to both correctly interpret standard MODAF views provided to them and to specify and control the tasks required to create new views
 • Architectural modellers who need guidance on the creation and interchange of MODAF views (including for example: architecting principles, view coherence rules and tool selection criteria)
 • Tool developers and engineers who are implementing architectural data repositories for storing and manipulating MODAF Architecture data elements
 • Trainers and educators who require reference material in order to appropriately train and support the previous types of MODAF users
 • MODAF users who wish to contribute to the development of MODAF
 • Managers who need to understand what views are required to answer their particular questions
14 hodin
The course helps to understand and implement cloud infrastructure based on OpenStack. The participant learns the architecture and capabilities of OpenStack and a variety of installation scenarios.
35 hodin
This course is intended for Post Graduate (or equivalent) level students and will be a combination of lectures and lab sessions (theory and practice). At the end of the course the student should be able to: Knowledge and Understanding.
 • Understand the principles and business advantage of systems developed around services.
 • Become fully aware of the major protocols and technologies involved in the web services standard, and understand how these technologies fit together. Your knowledge will extend to leading-edge and emerging aspects of web services as well as the more established elements of the standard.
 • Understand in depth the technology used to enable systems based on a widely used programming language to both use and provide Web Services.
Intellectual Skills:
 • Identify where the service oriented approach and in particular web services are appropriate for particular business scenarios.
 • Consider the most effective design for a web services solution
 • Acquire, in the future, knowledge and understanding of emerging aspects of the rapidly evolving web services standard
Practical Skills:
 • Operate with current technologies associated with Web Services that are platform neutral – XML, SOAP, WSDL
 • Write and expose web services in a widely used programming language and write client code in that language to invoke web services.
14 hodin
Objective This training course aims at helping attendees to understand the most used Enterprise Architectures and rules to follow up in their construction to succeed with an appropriate architecture scenario for their organisation. Thanks to the selection of appropriate architecture layers, components and traceability links that are to be established from the business layer to the technical layer, the resulting enterprise architecture framework allows you a good impact analysis in the face of evolutions of the business decisions and anticipates mutations of the corresponding information system components.
21 hodin
This course is delivered in 2 modules: First module enables students to gain an overview of the use of MODAF to support acquisition. Secong module provides an in-depth description of the MODAF views and how they are used in the development of an architecture. It describes how the 6-step process is applied and how information gathered from stakeholders is interpreted within the MODAF model and represented in user-focussed views.
35 hodin
This course gives a solid understanding across all aspects of OMG United Architecture Framework. It does not focus on a specific view or function, but allows the delegates to easily find more information in the documentation and easily understand it. During the course the delegates will do simple exercises, answer questions, etc... Sparx Enterprise Architect is usually used during the course, but any other tools can be used instead.
21 hodin
This course is aimed at developers who wish to architect and build enterprise-scale web applications that meet stringent requirements in scalability, reliability, and modularity. This instructor-led, live training demonstrates a series of common-case problems and shows participants how to efficiently solve them using Zend Framework 2 (ZF2). Participants are taken through a series of exercises that result in the creation of re-usable modules that are both streamlined and robust. By the end of this training, participants will be able to:
 • Analyze and understand the design patterns associated with modular design
 • Use Zend Framework 2 components to ensure security in areas such as Authentication, Encryption, LDAP, and Permissions (authorization)
 • Apply advanced techniques for developing web services and RESTful interfaces
 • Troubleshoot, optimize and deploy an enterprise-grade web application
Audience
 • Advanced to intermediate PHP developers experienced with ZF2
 • Enterprise developers seeking to improve the performance, modularity and scalability of heavy, interactive, enterprise-scale web applications
Format of the course
 • Part lecture, part discussion, exercises and heavy hands-on practice
14 hodin
Objective : Providing attendees with an overview of the System Engineering Discipline and help them better understand its principles.
This two days course allows participants to acquire a common terminology of the System Engineering, familiarize themselves with the system vision, principles and state-of-the-art procedures according to ISO / IEC 15288 and ISO / IEC / IEEE 42010 standards as well as architectural frameworks of System Engineering such as (DoDAF, MoDAF and NAF...) and how to align their viewpoints using the Enterprise Architecture Frameworks Methodologies such as the Open Group's TOGAF's ADM (Architecture Development Method).
21 hodin
UPDM is an Object Management Group (OMG) initiative to develop a modeling standard that supports both the USA Department of Defense Architecture Framework (DoDAF) and the UK Ministry of Defence Architecture Framework (MODAF). The modeling standard is called the Unified Profile for DoDAF and MODAF (UPDM).
21 hodin
The Department of Defense Architecture Framework (DoDAF) is an architecture framework for the United States Department of Defense, that provides structure for a specific stakeholder concern through viewpoints organized by various views. DoDAF defines a set of views that act as mechanisms for visualizing, understanding, and assimilating the broad scope and complexities of an architecture description through tabular, structural, behavioral, ontological, pictorial, temporal or graphical means. It is especially suited to large systems with complex integration and interoperability challenges, and is apparently unique in its use of operational views detailing the external customer's operating domain in which the developing system will operate.
14 hodin
Our ED-SOA training focuses on building and analysing an architecture framework that builds upon the SOA reference architecture. Services are used as event generators, signifying a problem or impending problem, an opportunity, a threshold, or a deviation.
35 hodin
This course gives a solid understanding across all aspects of Nato Architecture Framework. It does not focus on a specific view or function, but allows the delegates to easily find more information in the documentation and easily understand it. During the course the delegates will do simple exercises, answer questions, etc... Sparx Enterprise Architect is usually used during the course, but any other tools can be used instead.
14 hodin
This course explains the OMG SoaML standards and shows how to model the SOA landscape. It introduces the language and then shows how to discover, design and implement services and infrastructure for SOA. This course always covers the newest version of the SoaML specification.
21 hodin
Objective : This course aims at helping attendees understand how to put in practice the UAF and NAF enterprise architecture frameworks. Understanding concepts of the UAF 1.1 in the context of the NATO NAF v4 Architecture Framework is very beneficial as the Domain Meta-model (DMM) of UAF describes various stakeholder concerns associated with a system, such as security, information or measurements through a set of predefined viewpoints and then mapped to the corresponding views in NAFv4. On the other hand, the Architecture Stages of the NATO NAFv4 Methodology helps to understand how to make use efficiently of the views of the UAF to ensure coherence and completeness while enabling traceability from high-level goals until personal and physical resources that need be deployed to realize them. Concepts and techniques explained during the course are progressively applied by the attendees using an end-to-end case study and different exercises on it. Format of the Course
 • Interactive lecture and discussion.
 • Lots of exercises and practice.
 • Hands-on implementation in a live-lab environment.
Course Customization Options
 • To request a customized training for this course, please contact us to arrange.
21 hodin
This training will teach you how to use SysML, the modeling language for systems engineering. In particular, you will learn about block diagrams for structural modeling of complex systems. You will deepen the sequence diagram, state diagram and activity diagram for dynamic modeling. You will also learn how to use specific SysML diagrams such as the requirements diagram and the parametric diagram, as well as the concept of allocation. We will also emphasize the need to define a modeling approach, adapted to the business context and the type of system to be studied. The practice will be done using the Cameo Systems Modeler (MagicDraw) modeling tool from NoMagic. Teaching method
 • Theoretical presentation illustrated with examples
 • 50% practical work with Cameo Systems Modeler on a case study throughout the training
21 hodin
One of the fastest growing roles in the IT industry is the IT Business Analyst. Business Analysts are found in almost organizations and are important members of any IT team whether in the private or public sector. This course provides a clear, step-by-step guide to how the Business Analyst can perform his or her role using state-of-the-art object-oriented technology.
21 hodin
Vědění o tom, co se děje, je vědění, co se děje. Během školení se zaměřujeme na praktické používání jazyka UML objektově orientované analýzy.
21 hodin
This course is offered in two variants to provide a practical understanding of how systems can be modelled using the newest version of OMG's Systems Modelling Language (SysML) specification. The notation and underlying semantics of SysML are explained in a way that allows students to apply what they learn to any suitable system modelling method or tool.
21 hodin
Objective: Helping Analysts and Designers of the System Engineering domain to understand how to efficiently gather requirements then go through the embedded software design implementation on the basis of system specifications using UML 2 and SysML. This 3 days training aims at assisting system analysts to express efficiently their needs and designers to make the appropriate architectural design of the system on the basis of these needs. The resulting system architecture provides a good level of agility to the embedded system software in face of changes as it allows a coherent traceability of the business rules encapsulated in system functions and those of the usage choices (use cases) of the end-users toward the software implementation level.
21 hodin
S nástupem velmi složitých distribuovaných systémů se složitost jednoho systému změnila na složitost architektury skupiny systémů. Tento kurz pokrývá vztah Software Architecture s Technical Enterprise Architecture. Tyto dvě oblasti jsou vzájemně propojeny způsobem, který v současné době není dobře popsán. Například rozdělení složitého monolitického systému do dvou systémů, které komunikují prostřednictvím webových služeb, vyvolá podstatné změny v obou nových systémech a v architektuře mezi nimi. Tento kurz bude pokrývat obchody, v současné době společné vzory a řešení pro řízení složitých systémů a komunikace uvnitř a mezi nimi.
14 hodin
Building complex enterprise applications is very challenging in an ever-changing environment. Changes in the integration between services or systems will trigger changes in the design of the system. This course covers how to design maintainable, fit to the size and purpose of your organisation service and systems architecture and practical infrastructure. This course covers common problems with building the landscape of distributed apps, starting from integration problem, infrastructure and modern approaches, to solving complexity issues. This course explains the pros and cons of each solution (e.g. traditional SOA vs Microservice architecture), available tools (mostly open-source) supporting the development and maintenance, etc.. Course Format It is mostly discussion (with limited presentations).
35 hodin
Course Objectives To provide an understanding of the essentials of embedded GNU/Linux, how the bits and pieces fit together. What components are needed to build an embedded GNU/Linux system, where to get them from and how to configure/build/install them? Where to get help from? What about those software licenses? Hands-on exercises provide you with the necessary practical experience to go ahead and develop your own embedded GNU/Linux systems after completing this training successfully. Description This five day training class uses hands-on exercises combined with instruction to illustrate the concepts of embedded GNU/Linux. It is designed to bring you quickly up to speed. The philosophy, concepts and commands necessary to make effective use of GNU/Linux are described through a combination of theory and on-the-job training. Don't reinvent the wheel, but learn from an experienced trainer and take home a working knowledge of GNU/Linux and the ability to use it effectively in your own embedded development project. Who should attend? Managers, project managers, software-, hardware-, development-, systems engineers, testers, administrators, technicians and other parties interested in the technology, who want to understand as quickly as possible how Embedded GNU/Linux works. You must use GNU/Linux or you have to luxury to decide whether it makes sense to use it or not. Maybe you already tried to use Embedded GNU/Linux, but are not quite sure that you did everything the right way. You currently use a different operating system and wand to figure out whether GNU/Linux might better and/or cheaper. Delivery Options All the training material is English, but the presentation of it can be in English or in German, as you wish, worldwide.
 • on-site - instructor driven
 • on-line - instructor driven
 • on-site/on-line combination - instructor driven
 
21 hodin
In this instructor-led, live training in České republice, participants will learn how to evaluate different technologies and approaches for the design of a services-based system architecture. The training begins with a discussion and comparison of monolithic systems and service architectures, then digs into the details of microservice architecture. Participants are given a chance to put their knowledge into practice as they step through the creation and deployment of a set of proof-of-concept microservices built with Spring Cloud, Spring Boot and Docker.
Finally, the relevant infrastructure building blocks are examined to help participants determine the most suitable tools and approaches to use for different organizational requirements.
By the end of this training, participants will have a solid understanding of Service-Oriented Architecture (SOA) and Microservice Architecture as well practical experience using Spring Cloud and related Spring technologies for rapidly developing their own cloud-scale, cloud-ready microservices.
14 hodin
Domain Driven Design (DDD) is an approach for handling complex behaviors when developing software.
7 hodin
Duration: 1 day Audience: Project managers, architects, system engineers, wishing to discover the ARCADIA method and the Capella tooling Teaching Method:
 • Theoretical presentation with examples
 • Capella tool demonstrations

Last Updated:

Víkendové Enterprise Architecture kurzy, Večerní Enterprise Architecture školení, Enterprise Architecture přijímač, Enterprise Architecture vedené školitelem, Víkendové Enterprise Architecture školení, Večerní Enterprise Architecture kurzy, Enterprise Architecture koučování, Enterprise Architecture lektor, Enterprise Architecture školitel, Enterprise Architecture počítačová školení, Enterprise Architecture počítačové kurzy , Enterprise Architecture kurzy, Enterprise Architecture školení, Enterprise Architecture on-site, Enterprise Architecture uzavřená školení, Enterprise Architecture individuální školení

Slevy kurzů

No course discounts for now.

Informační bulletin slev

Respektujeme soukromí vaší e-mailové adresy. Vaši adresu nebudeme předávat ani prodávat ostatním.
Vždy můžete změnit své preference nebo se úplně odhlásit.

Někteří z našich klientů

is growing fast!

We are looking to expand our presence in Czech Republic!

As a Business Development Manager you will:

 • expand business in Czech Republic
 • recruit local talent (sales, agents, trainers, consultants)
 • recruit local trainers and consultants

We offer:

 • Artificial Intelligence and Big Data systems to support your local operation
 • high-tech automation
 • continuously upgraded course catalogue and content
 • good fun in international team

If you are interested in running a high-tech, high-quality training and consulting business.

Apply now!

This site in other countries/regions