Web Server Počítačové Kurzy

Web Server Počítačové Kurzy

Online nebo na místě, živé kurzy webového serveru vedené instruktorem demonstrují prostřednictvím interaktivních praktických cvičení základy a pokročilé koncepty webového serveru. Školení webového serveru je k dispozici jako "online živé školení" nebo "na místě živé školení". Online živé školení (neboli „vzdálené živé školení“) se provádí prostřednictvím interaktivní vzdálené plochy . Živá školení na místě lze provádět lokálně v prostorách zákazníka v České republice nebo ve firemních školicích střediscích NobleProg v České republice. NobleProg -- Váš místní poskytovatel školení

Machine Translated

Kurzy v pracovní den probíhají mezi @start_time a @end_time

Kdy

Název školení
Doba trvání
Přehled
Název školení
Doba trvání
Přehled
14 hodin
Lighttpd is a secure, fast, compliant, and very flexible open-source web-server that has been optimized for high-performance environments. It has a very low memory footprint compared to other web servers and takes care of cpu-load. Its advanced feature-set (FastCGI, CGI, Auth, Output-Compression, URL-Rewriting and many more) make lighttpd an excellent choice for high-performance web applications. In this instructor-led, live course, we cover the essentials of installing, configuring, securing, optimizing and managing a Lighttpd server. Discussions are interactive and practice exercises are carried out by all participants. Format of the Course
 • Part lecture, part discussion, heavy hands-on practice.
7 hodin
Varnish is a reverse proxy for content-heavy dynamic web sites. Unlike Squid, which was originally a client-side cache, or Apache and nginx, which are web servers, Varnish was designed as an HTTP accelerator. Varnish is focused exclusively on HTTP, unlike other proxy servers that support FTP, SMTP and other network protocols. Varnish is used by Wikipedia, The New York Times, Facebook and Twitter, among other high-profile websites. In this course, participants will learn about Varnish's features and caching approach while practicing in the setup and configuration of a Varnish proxy on Linux. The course starts with a refresher on key networking principles, then digs into setup and configuration topics and moves steadily towards complex implementations. By the end of the training participants will understand when and where it makes sense to deploy Varnish and will have the necessary practice to deploy their own Varnish proxy solutions. Audience
 • Network technicians
 • Network designers
 • System administrators
Format of the course
 • Part lecture, part discussion, heavy hands-on practice and implementation, occasional quizing to measure progress
21 hodin
This course is intended for system administrators who want to be able to configure and monitor web servers. It both focuses on general theory behind HTTP and, on the practical side, showcases a specific high-performance web server, Nginx.
7 hodin
Undertow is a lightweight web server written in Java. It is used by JBoss's WilfFly internally and is popular as an embedded web server for JVM-based applications. In this course, participants will learn how to set up an Undertow web server as a standalone and embedded web server. By the end of the course, participants will have an understanding of Undertow's architecture, features and capabilities and will be able to:
 • Deploy and manage an Undertow server in standalone as well as embedded mode
 • Embed Undertow into application code using Undertow's embedded APIs
 • Integrate Undertow into a Wildfly Application Server
 • Set up Undertow as the embedded servlet container for Spring Boot
Audience
 • System administrators
 • Enterprise web application developers
 • DevOps engineeers
 • Developers
Format of the course
 • Part lecture, part discussion, exercises and heavy hands-on practice
7 hodin
Gunicorn (Green Unicorn) je Python WSGI (Web Server Gateway Interface) HTTP Server, který předchází požadavkům z webového serveru (Apache, NGINX, atd.) na Python webovou aplikaci nebo rámec v pozadí. Tento výcvik vedený instruktorem (online nebo on-site) je zaměřen na inženýry, kteří chtějí umístit rychlý, zdrojově lehký server Gunicorn pro spuštění Python webových aplikací. Po ukončení tohoto tréninku budou účastníci schopni:
  Instalace a konfigurace Gunicorn. Pochopte stavební bloky pro implementaci webové aplikace Python Vysvětlete roli Gunicorn's a jak se srovnává s Java's Servlet API. Integrujte Gunicorn s různými Python webovými rámy.
Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Chcete-li požádat o přizpůsobené školení pro tento kurz, kontaktujte nás, abyste uspořádali.
21 hodin
Teaches attendees the fundamentals of administering IIS 7 and applications on the .NET platform. The course is a mixture of lectures and hands-on exercises. Delegates learn by doing, with immediate opportunities to apply the material they learn to real-world problems.
21 hodin
Teaches attendees the fundamentals of administering IIS 8 and applications on the .NET platform.
The course is a mixture of lectures and hands-on exercises. Delegates learn by doing, with immediate opportunities to apply the material they learn to real-world problems.
28 hodin
Microsoft IIS (Internet Information Services) je webový server pro hostování webových stránek a jiného obsahu. Používá GUI (grafický uživatelský rozhraní) pro správu webových stránek a uživatelů. Tento výcvik vedený instruktorem (online nebo on-site) je zaměřen na správce systémů, kteří chtějí používat webový server založený na Windows pro hostování webové stránky nebo webové aplikace. Po ukončení tohoto tréninku budou účastníci schopni:
  Instalace [ 0 ] Konfigurace Microsoft IIS pro spuštění webových aplikací, streamingových médií, Exchange, SharePoint, atd. Zabezpečte data a uživatele webového serveru's.
Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Chcete-li požádat o přizpůsobené školení pro tento kurz, kontaktujte nás, abyste uspořádali.
14 hodin
In this instructor-led, live training in České republice, participants will learn how to maximize the performance of Nginx as they set up, configure, monitor and troubleshoot Nginx for handling various forms of HTTP / TCP traffic. Topics covered include how to configure the most important parameters in Nginx, the OS and a virtual machine to gain maximum value out of Nginx.
7 hodin
Tengine je webový server založený na Nginx HTTP serveru. Je to preferovaná volba pro vysoce provozní webové stránky. Tento instruktor vedený, živý trénink (online nebo on-site) je zaměřen na systémové správce, kteří chtějí nastavit Tengine jako webový server nebo reverzní proxy server. Po ukončení tohoto tréninku budou účastníci schopni:
  Instalace a nastavení Tengine pro správu HTTP / TCP provozu. Spustit Nginx jako balíček zatížení a reverzní proxy. Maximalizujte výkon webové stránky optimalizací Tengine, operačního systému a virtuálního stroje.
Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Chcete-li požádat o přizpůsobené školení pro tento kurz, kontaktujte nás, abyste uspořádali.
28 hodin
Tento kurz byl vytvořen pro správce webových stránek, webmasterů nebo každého, kdo chce nainstalovat nebo udržovat webový server. Apache je nejpopulárnější webový server používaný na internetu. Je to open source software a funguje dobře s jinými open source software, jako Linux a MySQL. Tento kurz ukazuje, jak nainstalovat jednoduchý Apache Web server pod Linux a jak ho zlepšit na plně funkční komerční web server schopný podporovat sofistikované webové stránky.
28 hodin
 • Created Linux/Unix Administrators and developers who are interested with getting involved in LInux/Unix Servers
 • Even beginners, who have the basic skill and knowledge on Linux, can catch up with this course just if you follow the instructor's lab and explanation in detail.
 • This course is intended to practice enough Managing Linux Servers and to show it is very easy to understand Linux/Unix servers.
 • This course will be delivered to audience with 40% lectures, 50% labs and 10% Q&A. This five-day course strongly emphasizes lab-based activities.
 • You'll learn how to deploy and manage Top 4 Linux Servers that provide highly useful network services to a mission-critical enterprise environment.
 • It can be deliver on any distribution (Fedora, CentOS are commonly used)
7 hodin
Enterprise Java development does not need to be heavyweight and Ant-driven. Learn to bypass the complexity of setting up and maintaining a standalone web container. Instead learn how to embed the web server into your application with embedded Jetty.   "Don't deploy your application in Jetty, deploy Jetty in your application!" Some of the topics covered in this instructor-led, live training include:
 • Instantiating Jetty as a POJO (Plain Old Java Object)
 • Replacing Tomcat with Jetty for Spring Boot integration
 • Automatically deploying embedded Jetty with Maven
Request this course now! Audience
 • Developers
Format of the course
 • Part lecture, part discussion, exercises and heavy hands-on practice
14 hodin
Socket.IO je JavaScript knihovna, která umožňuje komunikaci v reálném čase mezi servery a webovými klienty. Tento instruktor vedený, živé školení (online nebo on-site) je zaměřen na síťové inženýry, kteří chtějí používat Socket.IO k vytvoření webových aplikací v reálném čase. Po ukončení tohoto tréninku budou účastníci schopni:
  Vytvořte webovou aplikaci v reálném čase mezi serverem Express a prohlížečem. Odesílat a přijímat objekty v oboustranném způsobu mezi webovými klienty a servery. Vytvořte trubky do prohlížeče z serveru pro streamování dat.
Formát kurzu
  Interaktivní přednáška a diskuse. Mnoho cvičení a praxe. Hands-on implementace v živém laboratoři prostředí.
Možnosti personalizace kurzu
  Chcete-li požádat o přizpůsobené školení pro tento kurz, kontaktujte nás, abyste uspořádali.

Last Updated:

Víkendové Web Server kurzy, Večerní Web Server školení, Web Server přijímač, Web Server vedené školitelem, Víkendové Web Server školení, Večerní Web Server kurzy, Web Server koučování, Web Server lektor, Web Server školitel, Web Server počítačová školení, Web Server počítačové kurzy , Web Server kurzy, Web Server školení, Web Server on-site, Web Server uzavřená školení, Web Server individuální školení

Slevy kurzů

No course discounts for now.

Informační bulletin slev

Respektujeme soukromí vaší e-mailové adresy. Vaši adresu nebudeme předávat ani prodávat ostatním.
Vždy můžete změnit své preference nebo se úplně odhlásit.

Někteří z našich klientů

is growing fast!

We are looking to expand our presence in Czech Republic!

As a Business Development Manager you will:

 • expand business in Czech Republic
 • recruit local talent (sales, agents, trainers, consultants)
 • recruit local trainers and consultants

We offer:

 • Artificial Intelligence and Big Data systems to support your local operation
 • high-tech automation
 • continuously upgraded course catalogue and content
 • good fun in international team

If you are interested in running a high-tech, high-quality training and consulting business.

Apply now!

This site in other countries/regions