Cucumber Počítačové Kurzy

Cucumber Počítačové Kurzy

Online nebo na místě, instruktorem vedené živé školicí kurzy Cucumber demonstrují prostřednictvím praktické praxe, jak se Cucumber používá k provádění testování BDD pro webové aplikace. Školení okurky je k dispozici jako „online živé školení“ nebo „živé školení na místě“. Online živé školení (neboli "vzdálené živé školení") se provádí prostřednictvím interaktivní vzdálené plochy . Živá školení na místě lze provádět lokálně v prostorách zákazníka v České republice nebo ve firemních školicích střediscích NobleProg v České republice. NobleProg -- Váš místní poskytovatel školení

Machine Translated

Cucumber Návrh školení

Název školení
Doba trvání
Přehled
Název školení
Doba trvání
Přehled
14 hodin
This instructor-led, live training in České republice (online or onsite) walks participants through real-life cases for Behavior Driven Development (BDD) and demonstrates hands-on how to implement Cucumber in various test scenarios.
7 hodin
Cucumber is an open-source, BDD framework for writing tests in a natural language style.  BDD, or Behavior Driven Development, is an agile software development technique that encourages collaboration among developers, QA and non-technical business people in a software project. This training begins with a discussion of BDD and how Cucumber is used to carry out BDD testing for web applications. Participants are given ample opportunity to interact with the instructor and peers while implementing the concepts and tactics learned in this hands-on, practice-based lab environment. By the end of this training, participants will have a firm understanding of BDD and Cucumber, as well as the necessary practice and toolset to write their own test cases for real-world software test scenarios.
Format of the course
 • Heavy emphasis on hands-on practice.
 • Most of the concepts are learned through samples, exercises and hands-on development.
Note
 • This training uses Eclipse and Selenium. If you wish to use a different IDE or test automation framework, please contact us to arrange.
 • If your team is moving from manual testing to automation testing for the first time, please contact us to arrange extending the training to include additional coverage of automation testing.
7 hodin
In this instructor-led, live training in České republice, participants will learn how to test a complex web application using Iridium. By the end of this training, participants will be able to:
 • Create end-to-end tests that simulate the actions of a user as they navigate a web application.
 • Automate the testing of themed applications with multiple styles.
 • Create test cases that are readable to non-technical people.
 • Execute tests in a wide variety of browsers.
 • Use the Iridium Snippets package for Atom to facilitate test script writing.
 • Reduce the costs of maintaining custom Java code and page objects.
14 hodin
Cucumber.js is a native JavaScript implementation of Cucumber. In this instructor-led, live training, participants will learn how to write and execute BDD (Behavior Driven Devleopment) style test cases using Cucumber and Javascript. By the end of this training, participants will be able to:
 • Run automated tests written in the human-readable language, Gherkin
 • Use Cucumber based test cases to improve communication and collaboration between technical and non-technical teams
 • Integrate Cucumber.js with other testing frameworks such as Protractor for testing Angular applications
Format of the course
 • Part lecture, part discussion, exercises and heavy hands-on practice
7 hodin
Cucumber Electron je rámec pro psaní testů BDD (Behavior Driven Development) v reálném jazyce, s Electron, rámec pro tvorbu desktopových aplikací pomocí webových technologií. Je určen pro testování Javascript web aplikací. V tomto instruktorově vedeném, živém tréninku se účastníci dozví, jak psát a provádět testy BDD stylu pro aplikace node.js pomocí Cucumber Electron. Po ukončení tohoto tréninku budou účastníci schopni:
  Spustit BDD testy a kód aplikace v jednom procesu (bez transpilingu) Napište testy, které jsou rychlejší, méně brilantní a jednodušší
publikum
  Vývojáři
Formát kurzu
  Částečná přednáška, částečná diskuse, cvičení a těžká praxe

Momentálně pro tuto lokalitu nejsou naplánovány žádné kurzy.

Víkendové Cucumber kurzy, Večerní Cucumber školení, Cucumber přijímač, Cucumber vedené školitelem, Víkendové Cucumber školení, Večerní Cucumber kurzy, Cucumber koučování, Cucumber lektor, Cucumber školitel, Cucumber počítačová školení, Cucumber počítačové kurzy , Cucumber kurzy, Cucumber školení, Cucumber on-site, Cucumber uzavřená školení, Cucumber individuální školení

Slevy kurzů

No course discounts for now.

Informační bulletin slev

Respektujeme soukromí vaší e-mailové adresy. Vaši adresu nebudeme předávat ani prodávat ostatním.
Vždy můžete změnit své preference nebo se úplně odhlásit.

Někteří z našich klientů

is growing fast!

We are looking to expand our presence in Czech Republic!

As a Business Development Manager you will:

 • expand business in Czech Republic
 • recruit local talent (sales, agents, trainers, consultants)
 • recruit local trainers and consultants

We offer:

 • Artificial Intelligence and Big Data systems to support your local operation
 • high-tech automation
 • continuously upgraded course catalogue and content
 • good fun in international team

If you are interested in running a high-tech, high-quality training and consulting business.

Apply now!

This site in other countries/regions